O kampani

Chceš vidieť svet a zarobiť slušné peniaze?


Prísľub lepšieho života, vzdelania, dobrej práce a láskyplného vzťahu sú všetko lákavé predstavy. Ale veci nie sú vždy také, akými sa zdajú byť.

Obchodovanie s ľuďmi znamená byť podvedený alebo vzatý proti svojej vôli, kúpený alebo predaný za účelom nútenej práce, sexuálneho vykorisťovania, otroctva, nútených sobášov, núteného žobrania alebo odoberania orgánov…v tvojom meste, na tvojej ulici.

GIFT box je jedinečný spôsob ako zvýšiť povedomie o obchodovaní s ľuďmi. Pútavý obal plný sľubov a ponúk ťa pozýva nahliadnuť dovnútra, ale keď už si raz vnútri zisťuješ, že realita je úplne iná. Toto je iba začiatok. Ak chceme zastaviť nákup a predaj ľudí, potrebujeme, aby každý človek vedel čo obchodovanie s ľuďmi je a čo môže robiť.

Kampaň GIFT box Slovakia - ľudia nie sú na predaj upozorňuje na fenomén novodobého otroctva, ktorý je na Slovensku podceňovaný. Slovenská katolícka charita sa preto snaží preventívnymi aktivitami, prednáškami na školách, v sociálnych zariadeniach, chudobných regiónoch alebo napríklad v rómskych osadách upozorňovať na možné riziká, ktoré dnes väčšina ľudí berie na ľahkú váhu. Obchod s ľuďmi sa netýka len ľudí so slabším vzdelaním či znevýhodnených skupín obyvateľstva, potenciálnymi obeťami je však v podstate každý: muži, ženy aj deti, ľudia s vysokoškolským diplomom aj bez neho. Naša kampaň ukazuje, že hoci navonok všetko môže vyzerať v poriadku a dokonca lákavo, realita môže byť úplne iná a pre obete krutá. Nenechajte sa oklamať, ľudia nie sú na predaj!

Kampaň realizuje Slovenská katolícka charita s podporou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v spolupráci so STOP THE TRAFFIK a UN.GIFT, ktorí prišli s touto myšlienkou, aby povedali verejnosti o obchodovaní s ľuďmi.


Ministerstvo vnútra SR Slovenská katolícka charita